Korekcja i profilaktyka wad postawy u dzieci 2
Korekcja i profilaktyka wad postawy u dzieci

Hula hop jako przyrząd do profilaktyki wad postawy u dzieci.

Korekcja i profilaktyka wad postawy u dzieci

Wszyscy dobrze wiemy jak ważny jest prawidłowy rozwój dziecka. Wady postawy zdarzają się coraz częściej i są już uznawane jako problem społeczny. Każda aktywność fizyczna jest w dzisiejszych czasach naszym sprzymierzeńcem, a znane powiedzenie „W zdrowym ciele zdrowy duch” nabiera coraz większego znaczenia. W XXI wieku i dobie elektroniki  oraz wygodnych środków lokomocji prowadzimy w większości bierny tryb życia, o powoduje późniejsze problemy i wady postawy. 

Mięśnie brzucha, pośladków i grzbietu mają największy wpływ na zachowanie prawidłowej postawy, zwłaszcza u dzieci które się rozwijają i rosną. Osłabienie ich ma bardzo duży wpływ na sylwetkę dziecka. 

Aby zapobiec powstawaniu wad postawy najlepiej im zapobiegać. Jak to zrobić? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek:

  1. Staraj się ograniczyć tryb siedzący. 
  2. Staraj się zaszczepić w dziecku miłość do ruchu. Chodzi tutaj po prostu o wspólne spacery, granie w piłkę, basen, rower, rolki, hula hop. Dobrym pomysłem są także dodatkowe zajęcia wf-u z ulubionej dyscypliny sportowej, które są często organizowane w szkołach lub dodatkowe zajęcia takie jak taniec, tenis ziemny, piłka nożna. 
  3. Nauka prawidłowego siedzenia i utrzymywania prawidłowej postawy ciała kiedy chodzimy czy stoimy. Tak - tego powinniśmy bardzo pilnować jako rodzice.
  4. Pilnowanie aby dziecko podczas zabawy telefonem czy tabletem nie przechylało głowy do przodu. Ta nienaturalna pozycja powoduje bardzo duże przeciążenia i spowoduje późniejsze problemy z odcinkiem szyjnym kręgosłupa. 
  5. Stworzenie dziecku odpowiednich warunków do nauki, odpoczynku i snu. Odpowiednie dobranie plecaka na książki, biura i krzesła do nauki w domu. Zadbać należy także o warunki snu, to znaczy zaopatrzyć łóżko dziecka w odpowiedni materac.

 

Pamiętaj, że największe zmiany i wpływ na postawę ciała mamy w okresie wzrostu dziecka. Istotnym aspektem w tym czasie jest po prostu wypracowanie prawidłowych wzorców. Postawa ta stabilizuje się ostatecznie między 18-20 rokiem życia, czyli wtedy kiedy przestajemy rosnąć. 

Hula hop jako profilaktyka wady postawy u dzieci.

Czego możemy się spodziewać po hula hop? Jaki wpływ ma hula hop na ciało i umysł naszego dziecka? 

Coś dla CIAŁA:

Kręcenie hula hop bardzo dobrze wpływa na wzmocnienie mięśni kręgosłupa oraz poprawia sprawność motoryczną. Wzmacnia koordynację wzrokowo-ruchową, która ma istotny wpływ na rozwój dziecka. Podczas ćwiczeń z hula hop wzmacniamy stawy, modelujemy mięśnie brzucha, ud i pośladków. Czyli to wszystko, te całe centrum które wpływa na zachowanie prawidłowej postawy. Pogłębiamy oddech i zapewniamy dla naszego organizmu wysiłek sercowo-aerobowy. Hula hop wpływa także na poprawę równowagi ciała i wyczucie rytmu. 

Coś dla UMYSŁU:

Podczas ćwiczeń fizycznych nasz organizm zaczyna wytwarzać endorfiny, czyli hormony szczęścia. Powoduje to, że więcej się uśmiechamy i odczuwamy przyjemne emocje. Co ważne (zwłaszcza wśród dziewczynek) - hula hop pomaga przezwyciężyć wstyd i nieśmiałość. Wzmacnia poczucie własnej wartości, a co za tym idzie, podnosi także pewność siebie. Ćwiczenia z hula hop wyzwalają radość i dobre samopoczucie. Wspomagają twórcze podejście i wyobraźnię. Co ważne, buduje także wiarę we własne możliwości.

 

Najczęściej hula hop kojarzy się z kręceniem tylko w talii. Otóż, nie ma nic bardziej mylnego. Hula hop jest świetnym narzędziem na zajęciach gimnastyki korekcyjnej. Dobrze dobrane hula hop wpływa na rozwój dziecka i jego sprawność. Pobudza kreatywność i powoduje uśmiech. 

W profilaktyce i korekcji wad postawy u dzieci dobrym dobrym rozwiązaniem jest właśnie hula hop. Wpływa ono nie tylko na prawidłową postawę dziecka, wzmacniając i budując zdrowe ciało, ale także na umysł. 

 

Jednym z ważniejszych aspektów w rozwoju dziecka jesteśmy my, rodzice. To my uczymy dzieci i dajemy im przykład. Nie zapominajmy o tym i starajmy się na każdym kroku wspierać dziecko i wpajać dobre nawyki. Zdrowe i szczęśliwe dziecko wyrośnie później na szczęśliwego i potrafiącego o siebie zadbać dorosłego.

 

Tutaj znajdziesz hula hop dla Twojego dziecka: HULA HOP DLA DZIECKA

Jeśli chcesz ćwiczyć razem z dzieckiem, dawać przykład i równocześnie budować między Wami piękną więź emocjonalną, sprawdź ZESTAW MAMA + DZIECKO. 

Komentarze do wpisu (2)

21 lutego 2019

super wpis. Nie sądziłam, że hula hop może w jakikolwiek sposób wpłynąć na aż tyle apektów!

7 marca 2019

Dziękuję za wartościowy wpis. Temat korekcji i profilaktyki wad postaw u dzieci faktycznie pojawia się coraz czędsciej, nie sądziłam, ze takie hula hop może w tym pomóc.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl